Boşanma Davası Nasıl Açılır?

bosanma davasi nasil acilir

I. Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası eşlerden birinin yetkili aile mahkemesine vereceği boşanma dilekçesi ile açılmaktadır. Dava dilekçesinin adliyeye gidilerek, E Devlet (UYAP Vatandaş) sistemiyle ya da avukat aracılığıyla verilmesi mümkündür. Boşanma davası açarken -adli yardım talebi yoksa- harç ve masraf avansı yatırılması gerekir.

Dava açılmadan önce boşanma dava dilekçesinin doğru şekilde yazılması hayati öneme sahiptir. Boşanma dilekçesi; sıradan bir dilekçeden farklıdır ve kanuna uygun hazırlanmalıdır. Boşanma dilekçesinin doğru şekilde yazılmaması dava sürecini uzatabileceği gibi boşuna masrafa da neden olabilecektir. En önemlisi davanın aleyhinize sonuçlanması sonucu doğurabilecektir. Bu nedenle boşanma dilekçesi hazırlanması konusunda avukatlardan destek almanızı tavsiye ederim. Boşanma dilekçesinin hazırlanmasıyla ilgili “Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?” yazımızı da okuyabilirsiniz.

1. Adliyeden Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davasında yetkili mahkeme davayı açan eşin yerleşim yeri ve/veya son altı ay ortak ikamet edilen konutun bulunduğu yerdeki mahkemedir. Örneğin davayı açacak olan eşin yerleşim yeri adresi Bakırköy ilçesindeyse Bakırköy Aile Mahkemesi’nde dava açabilecektir. Benzer şekilde son altı ay oturulan ortak konut Küçükçekmece ilçesindeyse davanın Küçükçekmece Aile Mahkemesi’nde açılması da mümkündür.

Adliyeden boşanma davası açmak isteyen eşin yetkili adliyede aile mahkemesi tevzi bürosuna gitmesi gerekecektir. Tevzi bürosunda görevli memur dava dilekçesi varsa deliller ve kimlik sureti ile ilgili harçların yatırılması için maliye ve mahkeme veznesine yönlendirecektir.

2. E Devlet (UYAP Vatandaş) Sistemiyle Dava Açmak

e-Devlet sisteminde geliştirilen UYAP Vatandaş Portal aracılığıyla elektronik imza veya mobil imzaya sahip vatandaşların boşanma davası açması mümkündür. Bunun için boşanma dava dilekçesinin UDF formatında düzenlenmesi ve imzalanması gerekecektir.

Avukatlık büromuzca e devlet (UYAP) aracılığı ile boşanma davasının nasıl açılabileceğine dair “E Devlet Boşanma Davası Açma Mümkün Mü?” yazısında detaylı bilgi verilmiştir.

3. Avukat Aracılığıyla Boşanma Davası Açmak

Boşanma davasının doğru yürütülmesi yalnızca davanın açılmasından ibaret değildir. Zira davanın açılmasından sonraki süreçte de davanın takibi gerekecektir. Bu nedenlerle boşanma davasının açılmasından sonuçlanmasına kadar avukatlardan destek almanızı tavsiye ederiz.

Boşanma davasının takibi için avukatla anlaşmak ve noterden özel boşanma vekaletnamesi düzenlenmesi gerekir. Avukat ile anlaşma sağlandıktan sonraki süreçte avukatınızdan hukuki destek alabilirsiniz.

II. 2024 Yılı Boşanma Davası Açma Masrafları

Dava açılırken ödenmesi gereken çeşitli harç ve masraflar da mevcuttur. Adli yardım talebi kabul edilen tarafın harç ve masraf ödemesi gerekmeyecektir.

2024 Yılı İtibariyle Boşanma Davası Açılırken Ödenmesi Gereken Harç ve Masraflar;

  • Başvurma Harcı: 427,60-TL
  • Peşin Harç: 427,60-TL
  • Gider Avansı: 1.120-TL
  • Toplam: 1.975,2-TL’dir.

* Vekil aracılığı ile açılacak davada ayrıca vekalet pulu ve harcı yatırılacaktır. Ziynet eşyası, ev eşyası, mal tasfiyesi taleplerinde karar ve ilam harcının peşin kısmı nisbi oranda istenecektir.

III. Boşanma Dilekçesi Örneği

bosanma dilekcesi ornegi ornek

Avukat Memduh Remzi BAL

İletişim

Bizi Arayın : +90 212 909 86 34

Mail Gönderin : info@ballawfirm.com

whatsApp →